Breminale Festival 2009

Festival
Tidigare spelningar
onsdag 1 juli 2009 söndag 5 juli 2009

Breminale Festival

Osterdeichwiesen
28203 Bremen
Tyskland
Visa på karta Visa på karta

Webb: www.breminale.de

Spela spellista

Foton

Laddar foton...

Tagga dina bilder på Flickr

Visa upp dina bilder från denna spelning genom att tagga dem på flickr.com med denna maskintagg:

Flickr

BREMINALE: Eintritt frei!


Mittwoch 01. Juli

Treue

19.00 Dogs run free(D)

20.00 Bergen (D)

21.00 Staring Girl (D)

22.00 Garda (D)

23.00 Videoclub (YMN)

Baltic Raw Tower

20.00 Ergo (NO)

22.00 Leiv Reed (NO)

Global Player

20.00 Videokaraoke

22.30 Visuals, Videokunst und morbides Filmmaterial (D)

23.00 Kino: Oskar in Shorts

DeDrome

19.30 25 Jahre Theatre du Pain (D)

swb-Bühne im Bremen Vier-Zelt

19.30 Erdmöbel (D)

21.30 Ruben Cossani (D)

Weltbühne

19.00 La Minor (RUS)

21.00 KAL (YU)

23.00 Lars Rudolph & Mariahilff (D)

Flut

20.00 Kiemsa (F)

22.00 Metisolea (F)

Donnerstag 02. Juli

Treue

17.00 AMOK (D)

17.40 Promises Promises (D)

18.20 Agreenation (D)

19.00 Helleater (D)

19.40 Season(D)

20.20 Tribal`s Tale (D)

21.00 TekFu (D)

21.40 Caldera (D)

22.20 B-City Hookz (D)

23.00 Scumpies (D)

23.55 Calamari Sidetrip (D)

00.50 Quiron (D)

01.45 Bassi Bueller (D)

Baltic Raw Tower

20.00 The Canoe Man(D)

21.30 Annalena Bludau (D)

23.00 The Dad Horse Experience (D)

Global Player

14.00 Kinderbreminale

20.00 Videokaraoke

22.30 Retrogames (D)

23.00 Kino: Future shorts

DeDrome

14.00 Talkshow Kinderträume

17.00 Kulturelle Ursuppen und Kreativwirtschaft (D)

17.30 Radau

19.00 Klub Analog (D) im Anschluss: Bella Bordella und die Buben (D)

22.30 Reiner von Vielen (D)

swb-Bühne im Bremen Vier-Zelt

18.00 Streetwaves Bands (UK/F/PL)

20.30 Grillmaster Flash & Bademoden mit Spitze (D)

21.30 Zebra (D)

22.30 Black Night Crash (D)

23.30 Kleinstadthelden (D)

Weltbühne

20.00 T-99 (NL)

22.00 Wonderbrazz (DK)

Flut

20.00 Hate2Lose (D)

21.15 Fucking in Champagne (D)

22.30 Lukas Sherfey (DK)

00.15 X-Screen (D)

Freitag 03.Juli

Treue

19.00 Maks and the Minors (D)

20.15 Monkeemann (D)

21.30 Supervoss (D)

22.30 siva. (D)

24.00 Lauschdochmal (D)

Baltic Raw Tower

20.00 Flight of Stairs (B)

22.00 Denis Jones (UK)

Global Player

14.00 Kinderbreminale

23.00 Kino: 99 Euro Films

23.30 Pixel Fall 3D (PL/D)

24.00 Flambal Olek (D)

00.30 Pixel Fall 3D (PL/D)

DeDrome

14.00 Talkshow Kinderträume

16.00 Christiane Rösinger (D)

17.00 Wenzel Storch (D)

19.30 Allroh (D)

20.00 DJ Soundsupporter (D)

21.00 La Cherga (A)

23.00 Maciek Grzywacz Quartet (PL)

swb-Bühne im Bremen Vier-Zelt

19.30 Herbstrock (D)

21.00 Polarkreis 18 (D)

23.00 Selig (D)

Weltbühne

19.05 RBC (Prince Robinson/Colin Bass/Denis Clement) (USA/UK/CDN)

20.30 Tiny Tribe featuring Matthias Bergmann (D)

21.45 No Blues (NL)

23.00 Big Blind (NL)

Flut

15.00 BremerBarthaar’s T-Shirt-Siebdruck (D)

20.30 Stun (D)

21.45 Scanners (GB)

23.15 Why? (USA)

Samstag 04. Juli

Treue

17.00 Intermediate (D)

18.00 Cody (DK)

19.00 Play the Seeds (D)

20.00 Alex Amsterdam (D)

21.00 Super 8 Filmfest (D)

23.00 Cody (DK)

24.00 ZOOClub mit live Drum & Bass (D)

Baltic Raw Tower

20.00 Haruko (D)

21.30 Hlynur Gudjonsson (D)

23.00 Radio Disorder (F)

Global Player

14.00 Kinderbreminale

14.00 Spiele mit Friedmann Friese

im LiLuBa:
Bridges for Youth - Jugendcircusfestival (LV, S, B, D)

23.00 Kino: KurzFilmRolle

23.30 Pixel Fall 3D (PL/D)

24.00 Flambal Olek (D)

00.30 Pixel Fall 3D (PL/D)

DeDrome

14.00 Talkshow Kinderträume

17.00 Reisen ein Talk mit Matthias Zschokke u.a. (D)

19.00 Barriopopulaire (F)

19.30 Elke Brauweiler (D)

21.00 Jérôme Minière (CDN)

23.00 Weepers Circus (F)

swb-Bühne im Bremen Vier-Zelt

20.00 Gear11 (D)

21.30 Curse (D)

23.30 One fine Day (D)

Weltbühne

20.00 Bethany & Rufus with Yacouba Moumouni & Bonga Jean-Baptiste (USA/CDN/RN)

22.00 Saint Jude (UK)

Flut

15.00 BremerBarthaar’s T-Shirt-Siebdruck (D)

15.00 Bridges for Youth Preview (LV, S, B, D

19.00 Sugar & Spice (D)

20.30 Charles & Erika (D)

22.00 Ricoloop (E)

23.30 Jamaram (D)

Sonntag 05. Juli

Treue

11.00 Rhythmen, Texte, Klänge mit El Viaje (D)

13.00 Improvisation and Multiple Arts (D)

15.00 Stories of Modern Jazz (D)

17.00 Improvisati and Multiple Arts (D)

19.00 Stories of Modern Jazz (D)

Baltic Raw Tower

20.00 The Folk Singer / A Tale of Men, Music & America „…do you wanna folk with me?“

Global Player

11.00 Kinderbreminale

im LiLuBa:
Bridges for Youth - Jugendcircusfestival (LV, S, B, D)

DeDrome

12.00 Talkshow Kinderträume

15.00 Poetry Slam: Bas Böttcher, Lydia Daher, Bleu Broode & Gäste (D)

15.00 Die Minnies (D)

16.00 Schelpmeier (D)

17.00 Daniel Deneke (D)

18.00 The Cheeks (D)

19.00 Black Night Crash (D)

20.00 Infamis (D)

swb-Bühne im Bremen Vier-Zelt

14.00 Zeitweise (D)

17.00 Hellsongs (S)

19.00 Johanna Zeul (D)

20.30 Chapeau Claque (D)

Weltbühne

14.00 Musikwerkstatt der Bremer Philharmoniker

14.00 Zigaros (RA)

16.00 Analogik (DK)

20.00 Gayle Tufts & Band (D)

Flut

15.00 BremerBarthaar’s T-Shirt-Siebdruck (D)

15.00 Bridges for Youth Preview (LV, S, B, D)

16.30 Alien to go (D)

17.45 Stereo System (D)

19.00 Proppers Slam Poetry Meisters mit The Berni + The Jörgi (D), Marlene Stamerjohanns & Jens Hinrich Hellmann (D), Sven Kamin (D)
Dela med dig av denna spelning:

Diskussion

Vill du diskutera band, scener eller festivalplaner?
Starta en konversation i vårt forum

Hojtlåda

Lämna en kommentar. Logga in på Last.fm eller registrera dig.

Var du där?

Laddar…
Laddar…

Recensioner

Ingen har recenserat denna spelning än.

Recensera denna spelning

Relaterade spelningar

Se mer